Kedy meniť tesnenie

Strednodobá životnosť tesnení na plastových oknách je 8-12 rokov. Nie je to pravidlom, ale veľmi veľa faktorov má na to vplyv. Starostlivosť o tesnenie, pravidelné dodržiavanie letného a zimného režimu, postavenie okna k slnku, kvalita a materiál tesnenia a samotný vek. Počas našej praxe sme sa stretli z výmenou po 6, ale aj po 18 rokoch.

Tak pekne po poriadku. Máme pocit že nám cez okno prefukuje. Prítlaky na kovaní máme nastavené na neutrál (50%) Vložíme do okna kancelársky papier - papierový test (xeroxový alebo do tlačiarne 80g/m2, tato hrúbka nám zaručí objektivitu kontroly) a skúsime ho potiahnuť pomerne silno, ak papier prechádza cez krídlo ťažko resp. sa až potrhá môžete si byť 100% istý že na tom miesto tesnenie tesní, tak to vyskúšame po celom obvode či to funguje všade rovnako. Pozor ak na nejakom mieste papier ide ľahko nemusí to byť tesnením, ale aj zlým nastavením krídla (teraz o tom nebudeme uvažovať).

Prítlak na kovaní Maco nastavenie na "Neutrál" tzn. na 50%

Prítlak na kovaní  Winkhaus cca 40% Skúška tesnenie kancelárským papierom

Opakom dobrého tesniaceho účinku je, ak prítlaky kovania sú na maxime po celom obvode okna a pri papierovom teste papier pomerne zľahka  potiahneme cez zatvorene okno pri viac ako polovici obvodu okna, je najvyšší čas na výmenu.

POZOR na šmejdov. Prídu vám bezplatne skontrolovať tesnenie, do okna strčia tenký papier(reklamné noviny lesklé a tenké) iba okrajom, samozrejme že papier ľahko potiahnu a presvedčia vás že tesnenie je potrebné vymeniť. Rýchlo od vás požadujú podpísanie zmluvy, lebo vám dajú lepšiu cenu a zajtra ta cena bude o 100 € viac (alebo nejak podobne) Vyvarujte sa podobným firmám, ktoré nevoláte, ale oni sa sami pozvú. 

Ako si vybrať tesnenie

V našej ponuke je 18 typov najbežnejších tesnení pre plastové okná. Ak si v ponuke nájdete profil vášho tesnenia, bez problému si ho môžte objednať. Zmerajte si obvody vašich okien a musíte pripočítať nejakú rezervu naviac, lebo pri montáži tesnenie vtláčame o trocha viac, (tesnenie pri starnutí sa ma tendenciu sťahovať) pripočítajte do 5%.

Ak máte tesnenie, ktoré nie je v ponuke, môžete nám 5 cm tesnenia zaslať poštou a my vám tesnenie vytypujeme, alebo môžete postupovať samostatne, vytypujte si tesnenie, ktoré má rovnakú šípku - časť tesnenia, ktorá sa vtláča do drážky (dôležitá je šírka a hĺbka šípky) a potom výška tesnenia, ktorá vyčnieva nad šípku. Je možnosť aj o požiadanie 2-3 ks vzoriek. Zasielame poštou a vyúčtujeme vám to až pri objednávke (iba priame náklady do 3€).

POZOR veľmi hrubé tesnenie je na škodu, nie na lepšie tesniace vlastnosti. Medzera medzi krídlom a rámom je konštrukčne daná a stým súvisia aj hrúbky uzatváracích bodov na kovaní. Ak tesnenie je hrubé, ovládanie (kľučka) ide veľmi ťažko a hrozí vám poškodenie kovania, čo nie lacná záležitosť. Šmejdi montujú zvyčajne jedno alebo dve typy tesnení, ktoré ani nie sú určené na plastové okná, a po pol roku až roku je potrebné z kovania vymeniť minimálne prevodovku (najväčšia časť kovania slúži na presun sily z otáčavej - kľučka, na posuvnú - uzatváracie body kovania. 

Demontáž tesnenia

Na vašich oknách môžete mať tri druhy tesnení podľa vloženia.

Vkladané tesnenie je iba vložené do drážky po obvode, je maximálne lepené hore v strede, v spoji (treba očistiť tesnenie, ktoré sa vám pri lepidle nepodarilo strhnúť, ak tam je veľa lepidla je to oštara). Pri tomto druhu vloženia je demontáž najrýchlejšia a najjednoduchšia.


Zalepené v rohoch (tesnenie je vložené do profilov už vo firme, ktorá profily vyrába, následne firma. ktorá okna vyrába ušetrí zamestnanca, ktorý tesnenie vkladá) Pri samotnej výrobe okien tepelným zváraním sa tesnenie prilepí o horúci plast, pri demontáži tesnenie musíte odrhnúť, alebo odrezať. V rohu vám ostane natavenina plastu po zváraní a je tam potrebné drážku obnoviť aby sa tesnenie dalo namontovať v kuse. Je to možno odrádzajúce, ale nie nemožné. Doporučujem si kúpiť kvalitnejší 3 až 3,5 mm vrták alebo frézovací vrták (občas - za sezonu 4x ponúkajú sadu frezovacích vrtákom v jednom potravinovom reťazci, na tento účel sú v pohode) a pomocou aku-skrutkovača (prepnutého na vŕtanie) vyfrezujete drážku v rohoch, prípadne dočistíte pracovným nožom.(Pozor na porezanie). Ak to chcete robiť pre vás komfortne, tak doporučujem si krídla zložiť na nejaký pracovný stôl a frezovať tak. Rámy bohužiaľ z rebríka, ale to je cena za lacnejšie okna. (zisťovali sme u výrobcov, či okná s vkladaným tesnením je možné objednať, tak nám bolo u väčšiny opýtaných odpovedané, že dopyt po vkladaných tesneniach je u predávajúcich a montujúcich firiem minimálny. (lebo cena je o trošku nižšia)

Zalepené po celom obvode. Trend posledných niekoľko rokov. (Najlacnejšie okna pre predávajúce a montážne firmy, zákaznik to veľmi nepocíti) V tomto druhu vloženia sa dáva tesnenie, ktoré nie je ani gumené, je z mäkčeného plastu a vkladá sa pri výrobe profilu, keď profil je ešte horúci bez pridania lepidla. Pri demontáži sa dobre strháva ak pri výrobe tohto profilu bola teplota nižšia a spoj medzi tesnením nie je tak dokonalý, ak teplota pri výrobe a lepení tesnenia bola vyššia, tak ten spoj je taký dokonalý, že tesnenie trháte po centimetroch a niekedy to tesnenie je potrebne surovo odrezávať od plastového profilu. Kedže tesnenie pri týchto typoch nemá vykladaciu šípku vytypovanie je pomerne zložité. Pri objednávaní je potrebné doložiť z profilu pôvodné cca 5 cm tesnenie a požiadať aj o vzorky. Tento typ tesnenia čo sa týka životnosti je síce na niekoľko desaťročí, ale jeho tesniace vlastnosti nedosahujú ani 5 rokov, Pri teplotách pod +5 stupňov Celzia tesnenie stvrdne, nepruží a hlavne netesní. Frézovanie rohov je potrebné a podobné, ako u tesnení zalepených v rohu, ale v mnohých prípadoch je natavenina plastu menšia. Demontáž u tohto druhu vloženia tesnenia je najnáročnejší a zdĺhavý.

Najzdĺhavejšia demontáž je u tesnení vkladaných, zo sivých alebo svetlých farieb. Tesnenie, ktoré je vyrábané vulkanizáciou je čiernej farby, ak zákazník nechce čiernu farbu a ak je to v ponuke, môže si vybrať tesnenia sivé, biele alebo iné. Farebný odtieň sa dá docieliť dvoma spôsobmi, farebnými práškami - tento typ tesnení je niekedy aj niekoľkokrát drahší ako čierne, (nevyskytuje sa často, ale ak áno tie tesnenia majú vlastnosti ako čierne tesnenie), alebo pomocou zosvetľovačov na báze chlóru, ktoré je pohode dokiaľ naňho nezasvieti slniečko. UV žiarenie degraduje chlórové zložky a tým aj tesnenie, ktoré nielen veľmi rýchlo stvrdne, ale aj skrehne a býva niekedy po 6 rokoch zrelé na výmenu. Ak majiteľ týchto tesnení skoro nespozoruje ich zlý stav, tak to tesnenie vyberať je práca na "niekoľko" dní. Tesnenie sa rozsypáva pri dotyku a pri vyberaní z drážky ho vyberáte doslova po centimetroch. Pri tomto prípade postupujte takto - orežte všetko čo trčí nad vkladacou drážkou, kúpte si tenučký skrutkovač 2,5 mm a ním sa znažte vybrať časť tesnenia v rohu a vytiahnuť ho. Vo väčšine prípadov tá časť tesnenie na ktorú nemalo UV žiarenie dosah je celistvé a dá sa vytiahnúť (ten skrutkovač je maximalne potrebný a využiteľný.)

POZOR. Pri vymeraní tesnenia sa vám z okolia starého tesnenia uvoľní kopec prachu a špiny (aj keď okna máte čisté). Doporučujem si to upratať, lebo pri montáži tesnenia, ktoré je z výroby napustené silikónovým olejom, sa vám všetka špina bude na tesnenie priamo pri montáži lepiť.

Na stránke sa ďalej pracuje budu doplnené aj obrázky a videá.

Montáž tesnenia

Nastavenie okien

Premazanie okien

Údržba tesnenia